Blog

DER, DIE czy DAS?

 

To pytanie zadaje sobie każda osoba ucząca się niemieckiego. Ba! Dosyć często zdarza się, że nawet rodowici Niemcy mylą rodzajniki. Dlatego nie przejmuj się, jeśli nadal popełniasz błędy używając der, die, das – takich jak Ty jest około 128 milionów, bo właśnie tyle osób na świecie posługuje się językiem niemieckim! Jak widać, rodzajniki stanowią duży problem, ale dzisiaj poznasz kilka zasad, dzięki którym poradzisz sobie w większości przypadków i sam będziesz wiedział, którego z nich użyć.

Los geht's!

DER (rodzaj męski)

- rzeczowniki, które z natury są męskie, np. der Mann, der Lehrer

- dni, miesiące, pory roku, np. der Montag, der Januar, der Sommer

- większość zjawisk pogodowych, np. der Schnee, der Wind

- wiele rzek, które nie są w Niemczech np. der Mississippi

WYJĄTEK: die Themse (Tamiza)

- marki samochodów, np. der Volkswagen

- kierunki geograficzne, np. der Norden

- rodzaje alkoholi, np. der Rum

- rzeczowniki zakończone na: -ling, -ant, - and, -ent, -us, -ist, -et , -or, -loge, -är

np. der Liebling, der Elephant, der Doktorand, der Dissident, der Zirkus, der Anarchist, der

Planet, der Doktor, der Psychologe, der Millionär

 

DIE (rodzaj żeński)

- rzeczowniki, które z natury są żeńskie, np. die Frau, die Lehrerin

WYJĄTEK: das Mädchen, das Fräulein

- wiele rzeczowników pochodzących od czasowników, np. fahren -> die Fahrt

- owoce, np. die Banane

WYJĄTEK: der Apfel, der Pfirsich

- marki motorów, np. die Yamaha

- większość kwiatów, np. die Rose

- większość niemieckich rzek, np. die Ruhr, die Donau

WYJĄTEK: der Rhein

- rzeczowniki zakończone na: -ei, -eit, -in, -schaft, -ung, -e (90%), -enz, -ie, -ik, -ion, -itis, -tät, -ur, -keit, - heit, -unft

np. die Bäckerei, die Freiheit, die Schülerin, die Freundschaft, die Übung, die Flasche, die Tendenz, die Fantasie, die Musik, die Position, die Sinusitis, die Universität, die Tastatur, die Fähigkeit, die Gesundheit, die Zukunft

WYJĄTEK: das Abitur

 

DAS (rodzaj nijaki)

- czasowniki w bezokoliczniku użyte jako rzeczownik, np. das Schlafen

- kolory, np. das Grün

- przymiotniki +końcówka "-e", np. das Schöne

- litery, np. das B

- metale, np. das Silber

- pierwiastki chemiczne, np. das Uran

- języki, np. das English, das Deutsch, das Polnisch

- rzeczowniki zakończone na: -chen, - lein, -nis (90%), -ment, -um, oraz zaczynające się na Ge-

(90%)

np. das Mädchen, das Fräulein, das Gesicht, das Ergebnis, das Parlament, das Museum

 

Warto również dodać, że rzeczownik złożony z kilku innych rzeczowników otrzymuje rodzajnik od ostatniego rzeczownika w całym wyrazie. Przykładowo:

das Englisch + der Lehrer = der Englischlehrer

 

Mimo że lista zasad może wydawać się troszkę długa, to im dłużej będziesz o obracał się w języku niemieckim, tym szybciej je opanujesz. Praktyka czyni mistrza! Polecamy wydrukować sobie listę zasad i zerkać na nią w wolnej chwili. Dobrze jest przyswajać sobie każdą z zasad stopniowo, jedna po drugiej – efekty gwarantowane! :-)

 

 

***************

Przewaga lekcji indywidualnych nad grupowymi

 

Zosia Samosia – w nauce języka obcego to się opłaca!

 

Przyswajamy wiedzę w różnym tempie. Jedni szybciej uczą się gramatyki, drudzy łatwiej zapamiętują słownictwo. Znaczenie ma też cel nauki – można uczyć się języka obcego od podstaw albo doskonalić jego znajomość.

 

Kiedy stawiamy pierwsze kroki w nowej dziedzinie, ważne jest poczucie bezpieczeństwa. Musimy mieć pewność, że kiedy popełnimy błąd, nikt nas nie ośmieszy.

Musimy pozbyć się strachu przed popełnianiem błędów.

 

Jeśli chcemy rozwinąć swoje kompetencje, często liczymy na to, że w krótkim czasie osiągniemy jak najlepsze efekty i nie chcemy, żeby ktoś nas opóźniał.

 

W obu przypadkach najlepszym rozwiązaniem są zajęcia indywidualne. Lektor poświęca cały swój czas oraz uwagę uczniowi. Eliminuje to znacznie stres i nieśmiałość w przypadku osób początkujących. Bardziej zaawansowani zyskują nauczyciela, który rozwieje wszystkie ich wątpliwości, odpowie na każde pytanie. Bez opóźnień, bez irytacji i niedomówień, jakie mogą pojawić się w czasie zajęć grupowych.

 

Indywidualne lekcje dają możliwość rozpoznania konkretnych potrzeb kursanta i odpowiedzenie na te potrzeby.

Zainteresowała Cię nauka na lekcjach indywidualnych, zapoznaj się z naszą ofertą: Kursy indywidualne w Profis Centrum Języka Niemieckiego

 
 

...

 

Lekcje indywidualne – najbardziej skuteczny sposób nauki języka obcego.

 

Wielu naszych uczniów wybiera indywidualny tryb nauki (tzw. korepetycje) ze względu na dużą elastyczność w godzinach zajęć. Nie muszą oni czekać aż lub czy grupa na ich poziomie się zbierze, jak to jest w większości szkół językowych. Dzięki temu osoba zainteresowana nauką może zacząć lekcje praktycznie „od zaraz”.

 

Najważniejszym jednak aspektem nauki w sposób indywidualny jest możliwość dostosowania programu nauki bezpośrednio do ucznia (w przypadku grup co prawda sprawdza się poziom znajomości języka, ale nigdy nie jest tak, że wszyscy są na tym samym etapie, co skutkuje późniejszymi problemami ze zrozumieniem i brakiem motywacji). Zajęcia indywidualne są prowadzone w tempie odpowiednim dla danej osoby, co daje duży komfort nauki i wymiernie najlepsze efekty. Jeśli ktoś bardziej potrzebuje rozwinąć umiejętność mówienia lub chciałby dokładniej wyjaśnić zagadnienia, które są dla niego trudniejsze, zawsze jest taka możliwość (w zajęciach grupowych lektor zazwyczaj musi trzymać się sztywno wyznaczonego programu).

 

Zajęcia indywidualne to także świetna możliwość do rozwinięcia umiejętności konwersowania w języku obcym. Jeśli ktoś jest na wyższym poziomie znajomości języka, ma możliwość w pełni wykorzystać i przećwiczyć to czego do tej pory się nauczył, poznając dodatkowo nowe wyrażenia i zwroty. Osoby początkujące natomiast czerpią korzyści z tego, że cała uwaga lektora jest skupiona na nich. Lektor dzięki temu może już u podstaw wyłapać problemy i błędy, a poprzez to szybko je wyeliminować i pomóc w nauce popranej mowy.

 

Lekcje indywidualne to także bardzo dobre rozwiązanie dla osób nieśmiałych, które ze strachu przed wystąpieniami publicznymi boją się zabierać głos na zajęciach grupowych. Będąc w swobodnej, kameralnej atmosferze łatwiej jest im zacząć mówić w języku obcym, co przecież jest esencją nauki języka.

 

Lekcje indywidualne to świetna forma nauki, która zdobywa coraz więcej zwolenników.

 

Jeśli chcesz uczyć się w ten sposób języka niemieckiego, więcej informacji znajdziesz tu (Link do zakładki „ szkoła”)

 

Zobacz naszą ofertę!

 

 

Coraz bardziej popularną formą nauki są lekcje online. Dlaczego? Powody i zalety lekcji przez internet są niezliczone.

 

Głównym powodem, dla którego tak wiele osób wybiera ten sposób nauki jest: CZAS

Chodzi tu głównie o czas dojazdu na lekcje, w dużych miastach oszczędzamy czas stania w korkach lub po prostu czas przejazdu przez miasto. Oszczędność czasu jest także duża dla osób spoza miejscowości, które mogą uczestniczyć w lekcji bez konieczności opuszczania swojego domu.

Drugim ważnym powodem jest MOBILNOŚĆ, a z nią łączy się WYGODA.

Uczyć online można się wszędzie: w domu, w pracy, będąc w podróży służbowej lub na wakacjach. Nie ma znaczenia gdzie jesteś, wystarczy podłączenie do internetu i możesz się uczyć. Lekcje online są także wygodne dla osób, które z różnych powodów nie mogą przyjechać na lekcje, np. mamy, które wychowują małe dzieci.

Kolejny powód, który też gra dużą rolę jest OSZCZĘDNOŚĆ nie tylko czasu, ale i wydatków. Nie trzeba płacić za bilety, czy benzynę. Gdy przeliczymy te opłaty podczas kilkumiesięcznego kursu językowego, może się zebrać całkiem niezła suma.

Jeśli jesteś osobą, która ceni sobie swój czas i wygodę, wypróbuj lekcje przez internetZobacz naszą ofertę nauki on line !
Początek strony